Zaměření školy
Tvorba dobré školy je nikdy nekončící proces, pro který je důležitá partnerská spolupráce zaměstnanců školy, žáků a jejich rodičů, stejně jako pochopení široké veřejnosti i zástupců obce.
Zavádění školních vzdělávacích programů znamená mnohem více se otevřít světu, začít komunikovat nejen uvnitř školy, ale i navenek s rodiči a veřejností. Míra otevřenosti školy (rodičům, veřejnosti, problémům), to, kolik prostoru dává tzv. projektovému vyučování, participaci žáků na akcích organizovaných školou i jinými institucemi a také míra koncepčnosti spolupráce ovlivňuje poznání občanských hodnot a postojů v praxi.
Pro žáky jsou tyto zkušenosti důležité, více je motivují a vnitřně aktivují k promýšlení vlastních řešení, návrhů i snahám o nápravu. K tomu je třeba vytvořit demokratické klima školy a vyučovacího procesu. Nelze je oddělit od světa prožívaného celou společností.
Z této filosofie vychází i motivační název našeho ŠVP:ŠKOLA PRO VŠECHNY, OTEVŘENÁ, KOMUNIKUJÍCÍ
Motto: "Touha poznávat, radost objevovat"PRO VŠECHNY: to znamená pro všechny děti – nadané i se zdravotním a sociálním znevýhodněním
Budeme všem poskytovat kvalitní a kvalifikované vzdělání, které žáky vybaví základními znalostmi a dovednostmi, rozvine jejich schopnosti a kultivuje jejich charakter a postoje.Povedeme žáky k získávání schopností orientovat se v životě aktivně, samostatně a tvořivě, aby se z nich stali dobří občané našeho státu a EU a byli připraveni na celoživotní vzdělávání.
Preferováním přírodovědných předmětů budeme posilovat jejich citlivý vztah k přírodě, životu a životnímu prostředí.
OTEVŘENÁ: nejen pro všechny žáky, ale i pro rodiče a veřejnostDemokraticky pojatým školním řádem, posilováním partnerského vztahu žáků s učiteli, žáků navzájem, zaměstnanců školy a rodiči budeme vytvářet prostředí, ve kterém se všichni žáci budou cítit bezpečně a spokojeně a budou do školy přicházet s radostí.
Partnerství mezi žáky by se mělo projevovat vzájemnou ohleduplností, ochotou druhému pomoci, schopností spolupracovat ve skupině, zvládat konfliktní situace. Nechceme na škole dát žádný prostor agresivitě a šikaně.
Prostor k vyjádření názorů žáků umožníme vytvořením žákovského parlamentu, pokračováním vydávání časopisu „Sedmík“, rozhlasovým vysíláním a prostřednictvím schránky důvěry.
Budeme usilovat o pozitivní a zodpovědný vztah dětí ke škole.
Chceme aktivně rozvíjet otevřené partnerství také mezi školou a zřizovatelem, školou a širokou veřejností i jinými školami obdobného zaměření formou organizování různých akcí – přednášek, soutěží, besed, výletů, exkurzí, vystoupení ….
Otevřeným dokumentem je i celý ŠVP, připravený ke změnám, budou-li v souladu s pojetím a cíli základního vzdělávání.
KOMUNIKUJÍCÍ: znamená umět se domluvitBudeme usilovat o prohloubení dovedností komunikovat nejen v mateřském, ale i cizím jazyce.
Povedeme žáky k získávání schopnosti umět naslouchat a brát v úvahu názory druhých, veřejně vystupovat, prezentovat a obhajovat své názory.
Chceme z vyučování odstranit všechny zdroje nadměrného stresu a strachu, vést vyučování tak, aby pochvala převyšovala kárání a aby žák cítil, že se na svého učitele může spolehnout, že je vyučující ochoten a schopen mu pomoci v jakékoli životní situaci.
Tyto záměry budeme realizovat následujícími aktivitami:* Tvořivá informatika – základy programování, ovládání výukových programů pro další vzdělávání
* nabídka volitelného předmětu Sportovní hry od 6. ročníku
* vytváření prostoru pro profilaci žáků širokou nabídkou volitelných předmětů
* Den otevřených dveří pro rodiče budoucích prvňáčků
* spolupráce s MŠ – návštěvy v 1. třídách, akce pro děti z MŠ
* podpora sportovních aktivit v rámci CS
* spolupráce s dětským folklorním souborem Ostravička – pedagogický pracovník ve škole
* zapojení žáků do soutěží (přírodovědných, společenskovědných, sportovních, jazykových, výtvarných, hudebních)
* vytváření podmínek pro nejširší zapojení žáků do zájmových útvarů ve spolupráci s Domem dětí a mládeže
* organizování tématicky orientovaných exkurzí, výletů
Veškeré tyto aktivity by měly vést k dosažení cílů základního vzdělávání.